Nohut Mayası Nedir ?

NOHUT MAYASI ( TATLI MAYA ) NEDİR ?

Nohut Mayası çok eski geleneklerimize dayanan bir geçmişi vardır.

Nohut mayası; doğal olarak üretilmiş olan nohutların kırılarak kavanozun içinde belli bir ölçüde konulduktan sonra, içine bir miktar tuz, un, şeker, ve kul ilave edilir ve sonra içine sıcak su ilave edilir.Sabit ısısı olan bir ortamda fermante edilmek üzere 15-20 saat arası beklemeye alınır ve zamanı gelince maya oluşur.

Nohut mayası aynı zamanda Probiotik ve Prodiotik bakterilerin oluşturduğu bir mayadır. Aynı zamanda bu bakteriler insan sağlığına faydalı bakterilerdir. Bu bakteriler ev yoğurdunun mayalanmasında da oluşmaktadır.Bu maya, kendine özgü birtada ve farklı bir kokuya sahip olduğu için de ''tatlı maya'' olarak anılıyor.

Sindirim sistemi ya da mide rahatsızlığı olan birçok insanın gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir yapıya sahiptir.Nohut mayasından sadece ekmek değil, yoğurtta mayalanabilir. Gerek ekmeği gerekse yoğurdu olsun nohut mayasının sağlığımıza da birçok faydası var. İçerisinde B vitaminini bolca barındırmaktadır.Nohut mayasıyla hazırlanan ekmekler tüketilmesi durumunda şişkinlik hissi vermiyor.

Üstelik her biri uzun süre tokluk hissi verme özelliğine sahip.Hamuru sıkı,  kabuğu biraz kalınca olur. Nohut mayalı ekmekler bildiğimiz ekmeklere nazaran doğru koşullarda saklandığı durumda çok daha uzun süre dayanabilir.İdeal saklama koşulları oda sıcaklığında 4 gün. Buzdolabında +4 derecede 10 gün. Dondurucuda 6 ay muhafaza edilebilir.

Tüketim zamanında dolaptan çıkarılır ısıtılarak tüketildiği taktirde ilk günkü lezzetine kavuşacaktır.Nohut mayasının en ilginç yönlerinden bir  tanesi ise tutup tutmama özelliğidir. Çünkü bu maya biraz şans işinden ziyade elinizi sevmesiyle de ilişkilidir.Genel olarak dönenceler de, ay tutulmalarında ve güneş tutulmalarında mayanın tutmama olasılığı yılların denemeleriyle tecrübe edinilmiştir.